Polárna noc || Život v tme

Autor: Simona Kyselicová | 27.11.2018 o 4:18 | (upravené 27.11.2018 o 4:24) Karma článku: 1,70 | Prečítané:  554x

Zaspávam a je tma. Zobúdzam sa, ale svetlo nevidím. "Žijem si tu ako taký upír", vravím si. Ved' slnko tak skoro neuvidím. 

Predpoved' na 27. november tu v meste Tromsø hovorí, že slnko vyjde o 11:17 a zapadne o 11:45. Posledný deñ, ktorý sa ešte môžeme tešit' zo "svetla". Potom ale nastane obdobie tmy. Toto obdobie bude trvat' niekol'ko mesiacov. 

Úprimne? Som skôr nočná sova ako ranné vtáča. Preferujem pracovat' večer a počas noci ako vstávat' zavčasu ráno. ( Čo mi teda, našt'astie i vychádza ) Aj včera som sa vybrala na prechádzku okolo 3:00 AM. Všetko je to predsa o zvyku. Počas posledných dní som slnečného svetla videla minimum. No od zajtra ho neuvidím vôbec. 

Nemám z toho žiadne negatívne pocity, ale predsa len... človek slnko potrebuje, no nie?. Dokáže nakopat' energiou a povedzme si pravdu, kol'kí z nás sú počas slnečného dña akísi....veselší..? Preto celkom neviem, čo mám čakat'. Je to predsa niečo, s čím som sa nikde inde nestretla. 

Nepredstavujte si ale, že od zajtra tu bude úplná "čierñava". Ako "tmavo" je a bude záleží od toho, ako d'aleko od polárneho kruhu sa nachádzate. Niekedy, aj ked' stále tmavá, sa môže objavit' tzv. "modrá hodina", ktorá krajinu sfarbí do krásnej modrej. Aj kvôli tejto špeciálnej "nočnej" atmosfére patrí toto obdobie k najobl'úbenejším práve u domácich. 

Dlžka polárnej noci závisí od toho, ako severne sa nachádzate (čím severnejšie, tým dlhšie). Tromsø patrí k najpopulárnejším mietam na návštevu počas polárnej noci spolu so Svaldbard či Lofoten ostrovmi. 

Na Severnom Póle začina obdobie polárnej noci už 25. septembra a končí 18. marca. U nás v Tromsø začína práve teraz, 27. novembra a bude trvat' do 15. januára (týmto pozdravujem moju sestru, ak to číta :*) 

Čo sa vlastne dá robit' počas polárnej noci?

Presne to isté, čo by ste robili normálne ( okrem opal'ovania sa, samozrejme :D ) Taktiež, je tu ešte väčšia pravdepodobnost' videnia polárnej žiary, ked'že je neustále tma. 

Určite si mnohí z vás povedia niečo ako :"Tak by som nemohla\nemohol žit', ked' je tam stále iba tma" a podobne. Ak nie ste na také niečo zvyknutý, samozrejme, že vás to núti ostat' v posteli o niečo dlhšie, možno by to mohlo zapríčinit' aj o niečo horšiu náladu. Ale ja sa skôr obávam a t'ažšie sa mi javí predstava leta - kedy práve naopak - slnko nezapadá vôbec. 

Som naozaj zvedavá. Som zvedavá, aký "dopad" toto tmavé obdobie bude na mña mat', a či vôbec budem pocit'ovat' niečo nezvyčajné. Každopádne, bez nejakého toho vitamínu D sa asi nezaobídem :) 

ZBOHOM SVETLO, VITAJ TMA! ;) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?